Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Rijk Zwaan voert de zevende editie van de Hillenraad 100 aan

Rijk Zwaan uit De Lier is de nieuwe lijstaanvoerder van de Hillenraad 100. Die verrassende uitkomst maakte Willem Vermeend, voorzitter van het expertcomité, vrijdag 9 oktober bekend tijdens het Hortigala van het Jaar, in Riverfront te Rotterdam. Rijk Zwaan stond vorig jaar nog nummer vier. Elf bedrijven maken hun entree in de lijst van de honderd meest toonaangevende bedrijven in de glastuinbouwsector. Gastheren Rabobank en Hillenraad verwelkomden de 100 nieuwe bedrijven in het licht van de huidige marktsituatie in een passende ambiance.



Marco van Leeuwen de nieuwe directeur van Rijk Zwaan maakt daarmee een vliegende start. Het expertcomité beloonde de inspanningen met de hoogste notering. "De tuinbouw is in een transitieproces van productgedreven naar marktgedreven. Van fragmentatie naar ketenverkorting. Wendbaarheid en pure marktgerichtheid zijn nu de steekwoorden. Rijk Zwaan heeft bewezen zich in deze nieuwe setting meer dan thuis te voelen", concludeert het comité, dat waardering uitspreekt voor de vaste overtuiging van Rijk Zwaan dat “marktleiderschap alleen kan worden bereikt als het wordt gedragen door de mensen binnen en buiten de organisatie”. Met de nieuwe nummer één heeft de lijst voor het eerst een groentenzadenbedrijf als lijstaanvoerder.

Opvallende in de 'hitlijst' van de Nederlandse glastuinbouw is de nieuwe combinatie Fleura-Metz met een nummer 5 notering. Ook Priva en Bunnik Plants komen dit jaar de top-10 binnen.

Bij de grootste stijgers staan Incotec Groep (van 73 naar 53), Horticoop (van 38 naar 21), Noviflora (van 97 naar 82), Van der Knaap Groep (van 83 naar 68), Olympic Fruit Group (van 69 naar 54) en Oudendijk Groep (van 67 naar 52).

De lijst bevat elf nieuwe namen. Hoogste binnenkomer is Van der Windt Verpakking, op de 75ste plaats. Ook Levarht & Zn (79), Van den Berg Roses (84) en Mertens (88) debuteren op hoge posities. Greenco is op nummer 100 de elfde nieuwe naam, vooral bekend van de Tommies en Tomatoworld.



Visie, koers en leiderschap

In dit – voor de tuinbouw uiterst moeilijke jaar – stond het Hortigala in het teken van ‘Leiderschap’. Op de avond was er aandacht voor de visies op de sector van Sjaak van der Tak, Tom van Laarhoven en Willem Vermeend. In de nieuwe Hillenraad 100 staan twee spraakmakende interviews met Ben Verwaayen CEO van Alcatel Lucent en Rick Harwig CTO van Philips. Zij doen opmerkelijke uitspraken. Rick Harwig spreekt uit ervaring: "eerst de visie, dan het product" en Ben Verwaayen roept de tuinbouw op tot actie "kom uit de kas" en toon leiderschap.

Het huidige transitieproces is noodzakelijk om de volgende fase van marktgericht produceren te bereiken. Dat is niet uniek want vele sectoren zijn door deze zelfde fase gegaan. Dus niet alleen de schouders eronder, maar vooral goed kijken hoe deze processen bij andere sectoren zijn aangepakt en keuzes maken. In deze fase draait het immers na kostprijs en kwaliteit om leverflexibiliteit. Dat is de boodschap. "De sector is té mooi om te saneren, die boodschap willen wij aan de man brengen. De Nederlandse tuinbouwsector is en blijft een speler van wereldformaat", zegt Martien Penning, directeur van Hillenraad. Ook dit jaar omvat de Hillenraad 100 volgens Penning een prachtige selectie van de 100 meest toonaangevende ondernemingen in de Nederlandse glastuinbouw. Voor het samenstellen beoordeelt een expertcomité onder leiding van voormalig staatssecretaris en minister Willem Vermeend de resultaten van topbedrijven uit de sector met in totaal tienduizend ondernemingen.

De top tien van 2009 is:

1 (4) Rijk Zwaan
2 (2) Dutch Flower Group
3 (3) Univeg Benelux/Bocchi
4 (1) Flora Holland
5 (6/7) Fleura Metz
6 (8) Haluco
7 (5) The Greenery
8 (9) Waterdrinker Aalsmeer
9 (11) Bunnik Plants
10 (14) Priva
Publicatiedatum: