
"De 'Achten' zijn momenteel erg actief", vertelt Thijs Jasperse. "Dit jaar worden er maarliefst 1.200 winkeldemonstraties georganiseerd om de paprika's bij deconsument te promoten. In samenwerking met de deelnemende handelshuizenwillen we dit verder uitbouwen. Momenteel doen er maar liefst zevenformules mee in Duitsland en zes in Nederland."
Promotie-acties ten spijt, de Nederlandse glastuinbouw bevindt zich in een crisissituatie. "Sinds het begin vande tachtiger jaren hebben we het niet zo bar en boos meegemaakt", beaamt Thijs. "Telershebben te maken met buitengewoon hoge producties. Het groeit deze zomer ook in de buitenteelten bijzonder goed. Daarnaast hebben we te kampen met de kredietcrisis en de recessie die blijkbaar vooral de Duitse consument voorzichtiger maakt. Vervolgens hebben we nog eens te maken met zeer scherp inkopende supermarkten die de tuinbouw alle hoeken van de kamer laten zien!"
"Niemand wist bij de oprichting van de 'Achten' dat de glastuinbouw in deze crisis zou belanden. We hadden toch nietkunnen bedenken dat begin augustus de opbrengsten in de paprikateelt met 12 euro permeter achter zouden kunnen lopen?", zegt Thijs. "In dat licht bezien is het opmerkelijk dat alles wat wij produceren voor de consument acceptabele prijzen wordt verkocht!"
De huidige situatie heeft er wel toe geleid dat veel telers ongeduldig wachten op een grootscheepse bundeling van het aanbod om de marktpositie in de keten te verbeteren. "Bij de handel is er meer scepsis", weet Jasperse. Die zit 'm in het feit dat men onderling twijfelt of samenwerking leidt tot verbetering. Ik hoor voormannen van handelshuizen roepen dat de import groter is dan export. Ik vind dat een onderschatting van de hoogwaardige Nederlands teelt. Het uitgangspunt van mij én de bestuursleden van de 'Achten' is dat de Nederlandse tuinbouw bestaat bij de gratie van een producerend land met handel. Ook de concurrentie maakt stappen en daarom moeten wij hard werken aan onze voorsprong."
Op de vraag hoe lang hij zichzelf nog geeft om tot een grootschaligebundeling te komen, antwoordt Thijs: "De bundeling ligt niet in dehanden van Florpartners of Thijs Jasperse, maar de macht ligt bij deGMO-telersverenigingen. Het tempo van de telersverenigingen die lidzijn van de 'Achten' is mijn tempo. Overigens is een APO slechts een middel. Persoonlijk zou ik een fusie prefereren, maar een APO -waarbij detelersverenigingen hun eigen identiteit kunnen behouden - vind ik op ditmoment realistischer."
"Ik verwacht echter wel dat er voor komend seizoen fors stappen gezetworden. De ontwikkelingen die nu gaande zijn bij Prominent moet je ookzien als een schaakstuk om tot een bundeling te komen. Bij dekomkommers verwacht ik een vervolg op de onlangs opgerichte LimburgseAPO 'Kompany'. En voor de paprika's ligt namens 80% van de sector een aanvraag bij het Productschap Tuinbouw. In het geval van de aubergines is besloten om in het kielzog van de paprika's mee te gaan."
De huidige opleving van de komkommermarkt - hoe weinig winstgevend die echter nog is - is volgens Jasperse geen direct gevolg van de nog jonge bundeling. "Dat is absoluut een gevolg van een beperkter aanbod. Gezien de aanvoer van de afgelopen twee weken had ik verwacht dat de komkommers nog wel een dubbeltje duurder zouden zijn!"