LTO dringt aan op andere basis onder pachtprijzen
De LTO-werkgroep heeft de bezwaren op een rij gezet en wil deze op korte termijn bij het ministerie van LNV toelichten. Dit moet er toe leiden dat de inmiddels opgeheven adviescommissie Pachtnormen opnieuw bijeenkomt. Met de invoering van een plafond aan de regionorm (maximaal 10% overschrijding) valt al een flink deel van de onbedoelde oneffenheden en problemen op te lossen.
Volgens de werkgroep is ook onderscheid nodig voor bepaalde groepen pachters vanwege specifieke omgevingsfactoren, zoals bijvoorbeeld landgoederen. Met een stelsel van aftrekposten kan dit probleem worden ondervangen. LTO wil bovendien grote fluctuaties in opeenvolgende Pachtprijzenbesluiten voorkomen. De werkgroep pleit er voor om verhogingspercentages voortaan af te toppen.
Het rapport Evenwicht in pachtnormen, opgesteld in 2006, vormt de basis voor de huidige pachtprijzen. LTO maakte deel uit van de commissie Pachtnormen, die toen de systematiek voor de nieuwe prijzen (Pachtprijzenbesluit 2007) in elkaar heeft gezet. Tijdens dat proces werden toen onder tijdsdruk al vraagtekens geplaatst en voorbehouden gemaakt.
Op aandringen van LTO heeft minister Verburg in september 2008 enkele toezeggingen gedaan over de uitbreiding van het aantal LEI-bedrijven (representativiteit) en van het aantal pachtregio’s. Het LEI zou daar nog nader onderzoek over doen, maar dat is nog niet afgerond. LTO is weliswaar content over de aankondigde aanpassingen, maar vindt dat het onderzoek snel moet worden afgerond.
Los daarvan dring LTO er op aan dat vooral de oorzaak van de grote verschillen in pachtprijzen wordt weggenomen. De werkgroep vindt dat er voldoende aanleiding is om de deelnemers van de commissie Pachtnormen weer op te trommelen.