De provincie ziet onder meer goede kansen voor Agriport A7. Hier gaat het om vergisting van groenafval waarbij biogas ontstaat, legt woordvoerder Arhur Raphet Meeng van de provincie uit. Dit biogas kan weer in de kassen worden gebruikt. Mogelijk is op termijn algenteelt voor energievoorziening mogelijk. Verder vindt de provincie dat er meer regionale samenwerking moet komen tussen diverse typen agrarische bedrijven om zo grondstoffen uit te wisselen en kringlopen te sluiten.
Niet alleen de provincie, ook de agrarische sector ziet goede mogelijkheden in het benutten van biomassa, zegt LTO Noord-beleidsadviseur Evert Lassche. "We denken dan bijvoorbeeld groen gas uit GFT-afval, maar ook uit zuiveringsslib. Verder biedt een nieuwe generatie mestvergisting goede perspectieven. Hierbij wordt biogas met een methaangehalte van 95 procent geproduceerd en kunnen mineralen worden teruggewonnen ter vervanging van kunstmest", legt Lassche uit. "Maar al deze ideeën moeten nog verder uitgewerkt worden."
Op Agriport leven al een aantal concrete ideeën om met biomassa aan de slag te gaan, bevestigt woordvoerder Jack Kranenburg. In het gebied zijn de voorwaarden voor energie uit biomassa goed. "Er zijn behoorlijke forse hoeveelheden groene reststromen beschikbaar uit de glastuinbouw. En dan heb je het niet alleen over het groenafval dat vrijkomt tijdens de teeltwisseling, maar ook tijdens de teelt komt nog eens een gelijke hoeveelheid vrij. Als telers dat zo goed als gratis kwijt kunnen, dan loont het de moeite om dit ook uit de kas te halen. Nu blijft het nog vaak liggen."
Ontsluiting
Behalve aanbod van plantaardig materiaal is de ontsluiting van Agriport ook nog eens goed geregeld, benadrukt Kranenburg, en is de infrastructuur voor elektriciteit goed. Hierdoor kan elektriciteit uit biomassa makkelijk aan het net geleverd worden. Biogas en vrijkomende restwarmte tenslotte, kan weer in de kassen benut worden.Kansen genoeg dus op Agriport A7. Maar tot nu toe is er geen zicht op de uitvoering. "Het beleid van de overheid op dit punt verandert voortdurend", geeft Kranenburg als reden. Ook Lassche benadrukt: "De agrarische sector wil hiermee aan de slag, maar daar hebben we een bestendige gedragslijn van de overheid voor nodig."
Het nieuwe beleid van de provincie brengt daar naar verwachting geen verandering in. Want de provincie wil initiatieven wel faciliteren, maar vindt ook dat die initiatieven uit de markt moeten komen, aldus Raphet Meeng. De provincie heeft geen aparte middelen gereserveerd voor energie uit biomassa. Wel financiert de provincie de samenwerking in het kader van het Platform Biomassa, waarin onder meer LTO Noord deelneemt. Eventueel kan de provincie wel projecten in Noord-Holland Noord cofinancieren als die passen binnen de criteria van het Waddenfonds. Ook zijn er diverse landelijke en Europese regelingen voor bio-energie.
Bron: Nieuwe Oogst