Nederland ondersteunt Zuid-Afrikaans teeltbedrijf Woolworths
Tijdens haar handelsmissie naar Zuid-Afrika kondigde minister Ploumen de officiƫle kick-off aan voor verdere ontwikkeling van innovaties bij Jomajoco door een consortium van Nederlandse tuinbouwleveranciers. Eigenaar Johan van den Bosch en zijn zakenpartner Gloria Ramahlodi hebben een sterke voorkeur voor de technologie van Bosman Van Zaal en Hoogendoorn. Daarmee kunnen zij beter tegemoet komen aan de strenge eisen van het 'Farming for the furture' programma van Woolworths. De heer Sybrand Fourie, vertegenwoordiger van Woolworths (Zuid-Afrika's grootste supermarktketen) was aanwezig bij de ondertekening.
Voedselveiligheid en voedselzekerheid
Woolworths heeft in samenwerking met Afrikaanse tuinbouwondernemers het "Farming for the future" programma opgezet. Dit houdt in dat groente in harmonie met de natuur wordt geproduceerd om volgende generaties van voldoende voedsel te kunnen voorzien. Minister Ploumen is enthousiast over de manier waarop Nederlandse en Afrikaanse bedrijven met elkaar samenwerken om duurzame technologie af te stemmen op lokale behoeften. Ze noemt Jomajoco als toonaangevend voorbeeld waarbij Nederlandse technologie succesvol is toegepast. Deze mening wordt gedeeld door de heer Sybrand Fourie: "Nederlandse tuinbouwleveranciers dragen bij aan een gezonde, voedselveilige en milieubewuste productie."
Jomajoco eigenaar Johan van den Bosch, zijn vrouw Miranda en Minister Ploumen
Optimale mix van water en meststoffen
Jomajoco maakt gebruik van zeer innovatieve technologie om aan Woolworth's hoge eisen op het gebied van kwaliteit en duurzaamheid te voldoen. Zo wordt de sla niet geteeld in de grond, maar in teeltgoten. Dit betekent dat er minder water en meststoffen nodig zijn voor de productie. Met gebruik van de gepatenteerde irrigatie unit Cyclone van Bosman Van Zaal, kunnen carbonaten uit het water worden verwijderd en ontstaat daarbij een betere mix van water en meststoffen. De ervaring leert dat dit het gebruik van meststoffen minstens met 10% reduceert.
Verhoging van gewasopbrengsten
De Hoogendoorn iSii proces computer wordt gebruikt voor het complete watermanagement. Dit gebruikersvriendelijke systeem maakt het mogelijk om de toevoer van verschillende waterbronnen af te stemmen op de behoefte van de plant. Daarnaast zorgt de iSii ervoor dat het niet opgenomen water wordt opgevangen, gedesinfecteerd en opnieuw wordt gebruikt.
Jomajoco heeft dankzij recirculatie en irrigatie op plantbehoefte een aanzienlijke verhoging van de gewasopbrengst m2 kunnen realiseren. Bovendien is het watergebruik met 30% gereduceerd (in vergelijking met vollegrondteelt). Johan van den Bosch: "Met de technologie en ondersteuning van Bosman Van Zaal en Hoogendoorn lever ik een goede kwaliteit met minder verbruik van middelen. Ik heb er alle vertrouwen in dat de nieuwe kas ook succesvol wordt."
Johan van den Bosch, zijn zakenpartner Gloria Ramahlodi, Martin Helmich (Sales & Marketing Hoogendoorn) en Marco Braam (Sales Bosman Van Zaal)
Ruime ervaring
Hoogendoorn en partner Bosman Van Zaal hebben al jarenlang ervaring in verschillende Afrikaanse landen. Samen met andere Nederlandse leveranciers waren zij betrokken in een reeks projecten in Afrika. Huidige grote projecten zijn het Water Management Demo project, Solar-powered Greenhouse project en Climate demo project in Naivasha, Kenia. De eerste resultaten tonen een indrukwekkende besparing op watergebruik (65%) en energiekosten (40%) en een verhoging van gewasopbrengsten (20%).
Voor meer informatie:
Bosman - van Zaal
www.vanzaal.com
www.bosmanbv.com