Aquasol Solar helpt telers bij het verduurzamen van hun energievoorziening door zonnepalen op waterbassins te plaatsen. Op die manier wekken telers elektriciteit op en investeren ze tegelijkertijd in hun waterkwaliteit. Om dit alles mogelijk te maken brengt Aquasol Solar diverse technieken en leveranciers samen. Het gaat om Profloating, Genap en AIKO Solar. Elk leveren ze een uniek, cruciaal onderdeel van het complete systeem.
Wim Nowé van Profloating
Drijversysteem voor zonnepanelen
Floating solar, oftewel drijvende zonnepanelen, is een mooie oplossing voor energieopwekking in situaties waar geen dak of land (meer) beschikbaar is maar wel water. En dat blijkt vaker het geval dan gedacht, want in Nederland hebben we naast rivieren, kanalen en recreatieplassen veel water waarvan het oppervlak geen bestemming heeft. Een waterbassin is zo'n toepassing, met als bijvangst dat algengroei wordt tegengegaan en verdamping gereduceerd wordt. Een slimme investering die dubbel rendeert, legt Wim Nowé, Managing Director bij Profloating, uit.
Sinds 2018 levert Profloating een drijversysteem met verankering voor veel mogelijke toepassingen op water, zoals stuwmeren, waterbassins, zandafgravingen, kolenmijnen, en ga zo maar door. Wim: "Het FLOTAR® systeem heeft zich al 7 jaar bewezen bij projecten zoals K3 Delta en project Middenmeer. Dit systeem bewijst keer op keer de meest lastige omstandigheden aan te kunnen, met hoge golven, veel watervariatie en harde wind. Profloating heeft ingezet op duurzaamheid, niet alleen voor de energie, maar juist ook voor de lange levensduur van het FLOTAR-systeem."
Flexibiliteit voor stabiliteit
Het begint bij de basis: zo dicht mogelijk op het water voor maximale koeling en minimale windopvang. Elk paneel heeft z'n eigen drijver, zodat beweging in het systeem nooit vervorming, dus degradatie, van het paneel kan veroorzaken. En de verbindingen zijn geschroefd, zodat ze zich nooit los kunnen werken.
Daarnaast zit er flexibiliteit in het systeem, want het systeem moet ongelijkmatige belastingen van wind, golven, sneeuw en onderhoud kunnen absorberen. "Heb je dit niet, maar beweegt het systeem wel, dan krijg je rammelende verbindingen die op termijn afbreken. Kortom, waar anderen flexibiliteit verwarren met instabiliteit, toont Profloating aan dat ontworpen flexibiliteit juist zorgt voor de langst mogelijke levensduur en prestaties."
In de agrarische sector werkt Profloating als toeleverancier intensief samen met Aquasol Solar, ontwikkelaar en turnkey-realisator. "Mede dankzij de indrukwekkende trackrecord van waterbassins hebben we samen al meer dan 30 projecten kunnen realiseren."
Talud-ankerdoekcombinatie voor drijvende zonnepanelen
Sinds 1951 is Genap een pionier in folies voor wateropslag en watertanks, met een rijke geschiedenis in het ontwikkelen van innovatieve oplossingen voor de agrarische sector. Een recente ontwikkeling is het geïntegreerde talud-ankerdoek, speciaal ontworpen voor drijvende zonne-energiesystemen in samenwerking met Aquasol Solar Chrétien Hendriks legt er meer over uit.
Het systeem combineert het traditionele taluddoek met een verankeringsdoeksysteem, waardoor een robuuste en duurzame oplossing ontstaat voor het bevestigen van drijvende zonnepanelen op waterbassins. Het geïntegreerde ankersysteem is bestand tegen extreme weersomstandigheden en zorgt ervoor dat de zonnepanelen stabiel op hun plaats blijven, zoals bewezen in projecten met meer dan 25.000 panelen in de Noordoostpolder.
Chrétien: "Het ankersysteem kan met gemak de zwaarste windbelastingen aan (windklasse 1) en zorgt ervoor dat het systeem onder alle omstandigheden stabiel op het water blijft liggen, onafhankelijk van de afmeting van het zonne-eiland en het bassin. Dit hebben wij bewezen in de zwaarste stormen in de polder met windstoten van 140 km/h. Wij hebben het systeem ook zo ontwikkeld dat we zowel het eiland als de verankering eenvoudig op een vol bestaand waterbassin kunnen aanleggen. Dus je hoeft als tuinder geen rekening te houden met je waterstand."
Goedgekeurd door verzekeraar
De achterliggende berekening van de verankering is zo degelijk dat het als eerste systeem werd goedgekeurd door verzekeraars, benadrukt Chrétien. "Nu is het de leidende norm in de tuinbouw geworden en wordt verankering met ankerlijnen als minder betrouwbaar beschouwt. En ondertussen zie ik dat andere spelers in de markt dit ontwerp proberen na te maken."
Voor de taludverankering wordt gebruikgemaakt van hoogwaardige sterke materialen met een lange levensduur. Chrétien noemt extra sterk PP-bandjesweefsel, een unieke stikmethodiek en type stikselmateriaal en RVS onderdelen. "Dat zorgt voor slijtvastheid van alle componenten, en op die manier een levensduur die gelijk is aan die van het zonnesysteem zelf. Daarnaast biedt het systeem de gewoonlijke voordelen voor de tuinder, zoals bescherming van het bassinfolie, vermindering van algengroei en verdamping, en daarbij een efficiënte benutting van de beschikbare ruimte door gecombineerde wateropslag en energieopwekking."
Genap's expertise in wateropslagsystemen en de foliematerialen speciaal voor de tuinbouw zoals Genatex® en Aquatex®, speelt een cruciale rol in het succes van dit innovatieve systeem. "Door de integratie van hoogwaardige materialen en doordachte ontwerpen biedt Genap oplossingen die zowel duurzaam als praktisch zijn voor de moderne tuinbouwsector."
Chrétien (rechts) met Willem Verwoerd van Aquasol Solar met op de voorgrond het ankersysteem op HortiContact 2023
Het ene paneel is het andere paneel niet
AIKO Solar is al sinds 2009 een van de grootste fabrikanten van de zonnecellen zoals die gebruikt worden in zonnepanelen. Twee jaar geleden heeft AIKO ook eigen zonnepanelen geïntroduceerd op de Europese markt, met de zelf ontwikkelde All Back Contact technologie.
"Daarmee kan de allerhoogste opbrengst worden gerealiseerd van alle zonnepanelen en is deze nu regulier verkrijgbaar", stelt Remon Hansté, C&I Business Director North/West EU and Northern Germany bij AIKO Solar.
Drijvende PV-systemen
Speciaal voor drijvende zonnesystemen ontwikkelde AIKO ook een hoogrendement zonnepaneel dat bijzonder goed bestand is tegen water. Het Bifacial-paneel is voorzien van 2x 2mm gehard glas, en bevat bevat innovatieve, waterbestendige inkapselingstechnologie, een anticorrosie frame en wordt geleverd met een waterdichte connector afsluiter.
En voor toepassing op water is misschien wel de allerbelangrijkste aanvullende feature de 'partial shading optimalisatie' technologie, aldus Remon. "Hierdoor zal een plaatselijke vervuiling van een paneel nauwelijks nog invloed hebben op de opbrengst van het zonnepaneel. Gezien de gevoeligheid voor aanslag van vooral vogeluitwerpselen op een waterzonnesysteem, een belangrijke extra."
Ook in China
In de agrarische sector werkt AIKO voor drijvende systemen al ruim een jaar intensief samen met Aquasol Solar bv. Zo maakt AIKO Solar gebruik van de kennis en ervaring van Aquasol Solar voor een groot drijvend zonnepark in China, waarbij AquaSol Solar het drijf- en ankersysteem voor haar rekening neemt. Realisatie zal medio 2026 zijn.
Voor meer informatie:
Aquasol Solar
[email protected]
www.aquasolsolar.nl
AIKO Solar
[email protected]
www.aikosolar.com
Genap
[email protected]
www.genap.com
Profloating
[email protected]
www.profloating.com