Omdat de Vlaamse regering in 2023 wilde inzetten op de productie van hernieuwbare energie via zonnepanelen (PV-installaties), werd er een PV-verplichting in het leven geroepen voor grote elektriciteitsafnemers. Praktische problemen zorgen ervoor dat de regering de deadline hieromtrent uitstelt.
Als gevolg van de PV-verplichting moeten bedrijven met een elektriciteitsverbruik van meer dan 1 GWh per jaar zonnepanelen installeren op hun bedrijfsgebouwen. In de land- en tuinbouwsector gaat het voornamelijk over glastuinbouwers (zeker diegene met een E-boiler), energie-intensieve groentekwekers (denk aan witloof- en champignonkwekers) en fruittelers met eigen koeling en verwerking. De hoeveelheid te plaatsen PV is in functie van de dakoppervlakte en stijgt gradueel in de tijd.
Initieel was het zo dat bedrijven waarvan het jaarlijkse energieverbruik al in 2021 de drempel van 1 GWh overschreden had, reeds tegen eind juni een installatie van minimaal 12.5 wattpiek per m² dakoppervlakte moesten installeren. In de praktijk was deze deadline voor heel wat bedrijven niet haalbaar om verschillende redenen. Specifiek voor de glastuinbouwsector speelt bovendien de problematiek dat de dakoppervlakte van de serres worden meegeteld, hoewel PV-installaties hierop niet mogelijk zijn.
De Vlaamse regering heeft uiteindelijk beslist om de deadline op te schuiven naar april 2026. Voor Boerenbond is het essentieel dat de regering het uitstel gebruikt om werk te maken van een haalbare en logische regeling die de sector niet dwingt tot torenhoge investeringen die bovendien niet bijdragen aan verduurzaming.
Bron: Boerenbond