Van oktober 2022 tot maart 2023 heeft er bij Botany in Horst een belichte winterteelt komkommer plaatsgevonden. Het doel van deze teelt is om de warmtevraag met 50% terug te dringen in een met LED-belichte hogedraad komkommerteelt. En dat zonder verlies aan productie en kwaliteit, volgens de principes van Het Nieuwe Telen.
Deze teelt was gebonden aan twee eisen:
1) Maximaal 100 kWh/m2 elektriciteit voor belichting en ontvochtiging (respectievelijk 95kWh voor belichting en 5 kWh voor het ontvochtigingssysteem).
2) Maximaal 10m3/m2 gas voor verwarming.
De conclusie van deze proef is dat er met een lage energie-input nog steeds succesvol kwalitatief goede komkommers kunnen worden gekweekt, binnen de eisen die gesteld zijn. Om dit doel te halen is het maximaal schermen en actief ontvochtigen noodzakelijk.
Waarschijnlijk kan de energie-efficiency van komkommer nog verder omlaag door de totale input aan energie anders te verdelen: relatief meer licht en minder warmte. Die zal verder onderzocht worden bij een vervolgproef die start op 16 oktober 2023.
Voor meer informatie:
Botany Group
Dr. Droesenweg 7
5964 NC Meterik
Tel: +31 (0)6 26462887
[email protected]
www.botanygroup.nl