Tholen - Andijvie, ijsbergsla en spinazie kennen een blijvende populariteit vanwege hun veelzijdigheid, smaakprofielen en voedingsvoordelen. Ze zijn gemakkelijk verkrijgbaar, betaalbaar en worden zowel op de versmarkt als in de industrie afgezet. Hoewel andijvie ten opzichte van de twee andere krachtpatsers ijsbergsla en spinazie aan populariteit leek in te boeten, vindt deze groente in deze tijden van crisis zijn weg terug naar onze tafels. Fokke Hoeksma en Bert Hendrikse, teeltexperts bij Enza, toonden afgelopen week tijdens de Summer Field Days enthousiast hun inzichten.
Fokke Hoeksma en Bert Hendrikse voor een demoveld spinazie
Alles wordt duurder, maar andijvie is een productief gewas, dus goed betaalbaar en het blijft lang en mooi groen/houdbaar, ook na het snijden. Dat maakt deze andijvie tot “de ideale mix in de zak” in tijden van crisis, aldus de heren.
Keilure is een productief andijviegewas en kan al vroeg geplant worden
Daarom is hun eerste stop op het demoveld bij Keilure. Deze andijviesoort valt op door zijn donkere kleur en kan men al vroeg in het seizoen planten: van week 10 t/m 15 en de laatste week van augustus. Daarnaast is dit ras sterk bestand tegen koude schot. De korte pit en de zware kroppen maakt Keilure volgens Hoeksma en Hendrikse een goede keuze voor de snijderijen en versmarkt.
Keilure heeft een mooie interne kwaliteit met korte pit
Daarnaast wijzen ze op een nieuw ras met nummer E02S.296 dat gezien de robuuste groeikracht een veelbelovend andijvieras is voor de zomermaanden.
Goed gevulde krop van zomerras E02S.296
Andijvie heeft een licht bittere smaak en dat maakt dat ijsbergsla populairder is geworden, vooral in westerse landen. Dat komt deels door de meer neutrale smaak en knapperige textuur, die velen aanspreekt. Een zeer mooi iets kleiner uitvallend ras waardoor er meer kroppen in een kist passen, is Santino. “Deze ijsbergslasoort is goed gevuld en mooi gelaagd, wat het aantrekkelijk maakt voor zowel snijderijen als consumenten. Qua omvang blijft het net onder de bekende rassen Elmundo en Eduardo. Het ras kent een goede oogstsnelheid en heeft een goed resistentiepakket”, vertellen ze.
Santino blijft klein en vult zich goed
Napelo is een andere optie voor vroege lenteplanting. De heren prijzen de gelaagdheid en groene bladeren die goed doorlopen zodat de onderkant mooi gesloten is. In de krop zit veel lucht wat maakt dat het een oogstvenster heeft van 600 gram tot 800 gram.
De mooie onderkant van Napelo
Ten slotte wijzen ze op spinazie, ook een groot product dat volumes levert aan de markt. Jeep is een robuust ras dat zowel in het vroege voorjaar als in het najaar kan worden geteeld en daarmee het seizoen verlengd. Het heeft een donkere, opgerichte vorm en een ovaal-rond blad.
Deze variëteit is volledig resistent tegen de nu bekende meeldauw- varianten, wat telers een zorgeloze oogst belooft als het ras volgend jaar commercieel beschikbaar komt. Doordat ze bijdragen aan een verhoogde opbrengst en verminderde teeltrisico's, vormen resistenties aan de ene kant een aanzienlijk voordeel voor telers maar ook in de rest van de keten zijn resistenties belangrijk. Resistenties vertalen zich in producten van hoge kwaliteit met een langere houdbaarheid en verzekeren de consument van groenten waarbij minder gewasbeschermingsmiddelen zijn gebruikt.
Slavelden Summer Field Day's 2023 liggen er kleurrijk bij.
Voor meer informatie:Enza Zaden
+31 (0)228 350100
[email protected]
www.enzazaden.com