Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Optimalisatie van het watermanagement in de glastuinbouw loont

De afgelopen twee jaar is binnen de Kaderrichtlijn Water projecten Glastuinbouw Waterproof - substraat en grondgebonden, uitgebreid onderzoek verricht naar het watermanagement in de glastuinbouw. Een consortium van bedrijfsleven, waterschappen en onderzoekers werkte gezamenlijk aan oplossingen om door goed watermanagement, zowel in de substraatteelt als ook in de grondteelt, emissie te beperken naast een verdere optimalisatie van de teelt. Het onderzoek heeft laten zien dat er veel verbeteringen mogelijk zijn. 

De belangrijkste stap die substraattelers kunnen zetten, is er voor te zorgen dat het drainwater maximaal wordt hergebruikt. Zij noemen daarbij twee belangrijke knelpunten: het optreden van groeiremming en ophoping en onbalans van meststoffen. Praktijkonderzoek met 12 vruchtgroente- en sierteeltbedrijven heeft laten zien dat toepassen van geavanceerde oxidatie leidt tot minder lozen zonder dat dit ten koste gaat van kwaliteit of productie. Soms lost geavanceerde oxidatie heel concreet een waterkwaliteitsprobleem op, maar vaker nog biedt het mogelijkheden om veilig langer te recirculeren. Om het gewenste voedingsrecept te kunnen blijven geven, stellen bedrijven grenzen aan het percentage drain dat wordt hergebruikt, waardoor onnodige spui kan ontstaan door overlopende buffers. Slimmere regelingen houden rekening met de voedingsbehoefte van het gewas afhankelijk van instraling en behoefte van de plant waardoor maximaal hergebruik van drainwater mogelijk is.

Terugwinning van 80 tot 90%

In uitzonderlijke gevallen blijft de behoefte om water te lozen. Met een membraan destillatie- of omgekeerde osmose zuiveringsinstallatie kan 80 tot 90% van het lozingswater teruggewonnen worden en weer geschikt gemaakt worden als gietwater. Op dit moment kan kostentechnisch gezien het beste voor omgekeerde osmose gekozen worden, maar dat prijsverschil wordt kleiner bij grotere bedrijven en spuistromen. Om de kosten van het zuiveren en afvoeren van het resterende concentraat te beperken, is onderzocht of het ingedikte spuiwater elders kan worden toegepast. Mogelijke afnemers zijn tuinders met zouttolerante teelten of meststoffenleveranciers, maar dit moet verder onderzocht worden.

Grondteelt

Bij veel grondtelers bestaat de wens om meer inzicht te krijgen in de processen rond water en nutriƫnten. Met een lysimeter kan de werkelijke uitspoeling gemeten worden. Watergehaltesensoren geven de vochtvariatie weer in de bodemlagen. Als extra hulpmiddelen zijn er modellen beschikbaar, die de gewasverdamping en de stroming van het water in de bodem berekenen. Met deze kennis kan de teler meer gericht water geven. 'Best Practices' zijn opgesteld aan de hand van studies op 9 praktijkbedrijven, waaronder teeltbedrijven van chrysant, zomerbloemen, sla en biologische groenten. Er blijven nog vragen waarop een antwoord moet worden gekregen en zaken die nog nader moeten worden uitgezocht. Dit gebeurt in vervolgtrajecten onder andere in een al gestart praktijknetwerk.

Meer informatie is te vinden op de website www.glastuinbouwwaterproof.nl. Hier zijn de uitgebreide rapporten te raadplegen.

bron: LTO Groeiservice, 22/11/12 
Publicatiedatum: