Stijging van 7,1% voor regionale transporttarieven stroom en gas
De gemiddelde stijging van 7,1% bestaat voor 2,3 procentpunt uit inflatie, en voor 4,8 procentpunt uit de 'extra' inkomsten die netbeheerders mogen innen om kosten te dekken voor investeringen die ze in hun netten hebben gedaan. Dit deel van de (nu) verhoging is gebaseerd op de x-factor die was vastgesteld voor de reguleringsperiode 2011-2013; voor de periode vanaf 2014 moet de NMA weer een nieuwe x-factor bepalen (die vervolgens medebepaalt hoeveel de tarieven na 2014 mogen stijgen of dalen).
Voorgaande jaren bleek dat de toezichthouder relatief weinig hoeft te corrigeren aan de ingediende voorstellen omdat de vaststelling binnen vaste kaders gebeurt. Voor de 2011-tarieven was er sprake van aanpassingen bij vier netbeheerders, voor de 2012-tarieven van aanpassingen bij twee netbeheerders. En nu voor 2013 zijn er ook "bijna geen aanpassingen geweest", laat NMA-woordvoerder Barbara van der Rest weten. Omdat de tarieven voor gasaansluitdiensten pas sinds 2011 worden gereguleerd met standaardtarieven, heeft de NMA volgens haar dit jaar "extra gelet" op de verhoudingen tussen de eenmalige aansluitvergoeding en de periodieke aansluitvergoeding. Dat leidde bij Endinet en Alliander tot een aanpassing: deze netbeheerders moesten de tarieven binnen hun gasaansluitdienst anders verdelen.
De nu vastgestelde tarieven kunnen nog middels bezwaar en beroep aangevochten worden. De ruimte die netbeheerders door de goedgekeurde tariefvoorstellen krijgen om hun tarieven te verhogen, wordt meestal wel volledig door ze benut. Alleen Enexis bleek daar afgelopen jaar opeens van af te wijken door de tarieven voor 2012 slechts beperkt omhoog te schroeven.
Bron: Energeia.nl