Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

VenlowEnergy Kas en CO2-proef vergeleken

De teelttechnische en energetische prestaties van de VenlowEnergy Kas zijn aanzienlijk beter dan die van de kas met gelimiteerde CO2-dosering bij GreenQ Improvement Centre. Dat bleek uit de presentaties van de onderzoekers Frank Kempkes, Jan Janse en Arie de Gelder van Wageningen UR Glastuinbouw. Woensdag 14 november 2012 gaven zij in een gecombineerde vergadering van de begeleidingscommissies een vergelijking van de stand van zaken in twee proeven. In beide kassen staat het ras Komeett met dezelfde plantdatum.

In week 45 is voor de tomatenteelt in de VenlowEnergy Kas 13,8 m3/m2 gas gebruikt en in de proef met gelimiteerd CO2 was dat 25,4 m3/m2. “Dat is logisch want de kassen kenmerken zich door een totaal verschillend kasconcept. De kas met gelimiteerd CO2 laat zien dat in een kas vergelijkbaar aan de praktijk ook energiezuinig kan worden geteeld. De VenlowEnergy Kas is helemaal ingericht op maximale besparing met dubbel glas en een aangepast verwarmings- en ontvochtigings-systeem,” verklaart Frank Kempkes.

De VenlowEnergy Kas heeft daarmee 57% minder gas verbruikt dan enkele zuinige referentiebedrijven in de praktijk (ruim 30 m3/m2). De productie in week 45 was in de VenlowEnergy Kas aanzienlijk hoger, er is in die kas 7,7 kilo meer tomaten geoogst dan in de CO2-proef (resp. 65.1 ,en 57,4 kg/m2).

Energieverbruik

“Het Air & Energy (A&E)-systeem in de VenlowEnergy Kas heeft goed gepresteerd”, stelt Frank Kempkes. Bij dit systeem kan, indien er ontvochtigd moet worden, bij de gevel droge buitenlucht worden aangezogen en is een verwarmingsbuis in de luchtslang aangebracht. “Het systeem maakt het mogelijk om efficiënter om te gaan met warmte dan met de traditionele buisrailverwarming”, stelt de onderzoeker. Metingen hebben uitgewezen dat de warmteafgifte met het A&E-systeem in deze vorm 2,3 Watt/m2/oC was, terwijl die met een standaard buisrail systeem 1,8 Watt/m2/oC is. Ook werden er maar heel kleine temperatuurverschillen gemeten bij het A&E-systeem over de lengte van de slurf. Wel vraagt zo’n systeem elektriciteit om alle ventilatoren te laten draaien.

Deze teelt was er in totaal ca. 6 kWh/m2 nodig om het A&E-systeem te laten draaien. In totaal heeft de VenlowEnergy Kas tot nu toe daarmee 15,3 m3 aardgas equivalenten (a.e.q.) verbruikt en voor de hele teelt verwachten we binnen de 17 m3 te blijven. In de VenlowEnergy Kas is door een andere doseerstrategie meer dan 2,5 keer zoveel CO2 gedoseerd dan in de proef met gelimiteerd CO2.

Productie

“Uit de plantregistraties blijkt dat er in de VenlowEnergy Kas veel meer groei was”, aldus Jan Janse. “Wel moet daarbij worden opgemerkt dat in de VenlowEnergy Kas de stengeldichtheid 3,8 stengels per m2 was, terwijl dit in de CO2-proef 3,3 per m2 was. In de VenlowEnergy Kas was de plant 130 cm of wel 16% langer. Er waren 1,7 trossen meer gevormd en het blad was gemiddeld 3 cm langer. Ook was de kop in de VenlowEnergy Kas dikker dan in de CO2-proef, namelijk 10,6 mm in vergelijking tot 8,9 mm. In de VenlowEnergy Kas werden 80 vruchten meer per m2 geoogst dan in de CO2-proef. Dat komt overeen met 20%. In de CO2-proef was het gemiddelde vruchtgewicht wel hoger, namelijk 155 gram, terwijl in de VenlowEnergy Kas deze 144 gram was. In beide proeven was weinig last van Botrytis.

“De verschillen tussen de beide proeven worden wat vertekend door de koude start in de CO2-proef,” merkte Peter Klapwijk van GreenQ Improvement Centre op. “Het is immers een energieproef en Komeett is hier erg gevoelig voor.” Voor de CO2-proef is het verschil ten opzichte van 2011 ontstaan in de start van de teelt. Vanaf begin juni is de productie vergelijkbaar met vorig jaar, waarbij er nu nog de laatste vruchten hangen.

Vervolg

Binnenkort eindigen de beide proeven en de eindresultaten zullen worden gepubliceerd op deze site. Frank Kempkes verwacht dat de VenlowEnergy Kas op een energiereductie van 60% ten opzichte van de praktijk uit komt.

Een literatuuronderzoek moet uitwijzen wat een verlaagde CO2-dosering doet in de structuur van het blad en wat daarvan de gevolgen zijn voor de fotosynthese. Onderzoeker Anja Dieleman hoopt daarmee aanwijzingen te vinden om de efficiëntie van de CO2-benutting van de plant te verhogen.

Als de financiering rond komt, dan volgt volgend jaar een vergelijkend onderzoek tussen twee kassen op het het Innovatie en Demo Centrum (IDC): de VenlowEnergy Kas met diffuus dubbelglas en de Sunergy Kas met diffuus enkel glas maar met meerdere schermen. Het streven is om in de VenlowEnergy kas een tomatenteelt te realiseren met een energieverbruik van maximaal 12 m3 a.e.q. Voor de Sunergy kas zal dit zeker hoger liggen, maar 18 m3 a.e.q. moet mogelijk zijn.

Bron: Kas als Energiebron
Publicatiedatum: