Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Joep Raemakers over zijn 'supergroenten':

Hoe een spaarpot in een Bikkel veranderde

Tholen - De afgelopen jaren heeft de groente- en fruit lobby miljoenen euro’s uitgegeven om onze kinderen gezonder en verantwoorder te laten snoepen. Een bataljon marketeers boog zich over het vraagstuk en de jeugd is nog altijd het doelwit dat bekogeld wordt met hardfruit tijdens de vele schoolffruitcampagnes. Dit alles uiteraard niet geheel zonder succes, maar toch grijpt het kroost nog al te vaak naar de Marsen en de Milkyways. Tomatenteler Joep Raemakers probeert op zijn eigen manier een steentje bij te dragen om hier verandering in te brengen. Geïnspireerd op een Spaanse spaarpot en het doosje van een Happy Meal creëerde hij samen met verpakkingsleverancier Vadrupak een reeks superhelden: de Bikkels.



Het idee achter de Bikkels is simpel: Je maakt een verpakking die kinderen aanspreekt en die ze kost wat het kost in het supermarktkarretje van pappa en mamma willen leggen. “Op deze manier probeert men natuurlijk al geruime tijd de snackgroenten in de welbekende shakers te vermarkten”, vertelt de tomatenteler uit Venlo. “Echter, veel kinderen zijn tot op heden nog steeds niet enthousiast te krijgen voor de snoepgroenten, omdat de verpakking er te traditioneel uit blijft zien. Ze hebben net als de reguliere afnemers behoefte aan een gezicht bij de gezonde groenten. Dit boeide mij en ik speelde hier eerder al een beetje op in met de My Gartner-shakers. Tot dat ik op een dag via mijn telersvereniging te horen kreeg dat er bij een van hun klanten ruimte was voor een eigen merk. Ik was vrijwel direct getriggerd en greep die kans aan om iets nieuws te ontwikkelen.”



Zo gezegd, zo gedaan: de teler bedacht een nieuw verpakkingsconcept waarin de deksel van de shaker de belangrijkste rol kreeg. Door heet deksel een gezicht te geven, veranderde de shaker in een sprekend figuur: de Bikkel was geboren. Joep kwam op het idee van de Bikkels door een spaarpot die hij tegenkwam tijdens een vakantie in Spanje. “De spaarpot had de vorm van een shaker en oogde als een sterke superheld. Samen met Alfred van den Drumpt van Vadrupak ben ik eens gaan bekijken of we aan een shaker ook zo’n superhelden-status konden hangen. Alfred reageerde vrijwel meteen enthousiast. Hij weet als geen ander wat voor een rol een geschikte verpakking kan hebben en trok vrijwel direct de vergelijking met de Happy Meal; het succes van de hamburger, de frietjes en het speeltje is voor een groot deel te danken aan de combinatie met het fraai bedrukte doosje. Dat gaat negen van de tien keer mee naar huis en staat nog zeker een maand lang bij een kind op zijn kamer. Waarom zou dit niet met een shaker kunnen? Uiteindelijk hebben we het concept voorgelegd bij een reclamebureau en een marketeer en samen met hen is de hele marketingstrategie verder uitgewerkt.”

Gedurende twee jaar werkten Raemakers en Van Drumpt het concept verder uit. “Het is uitgebreid getest en geanalyseerd. Er hebben proeven plaatsgevonden in supermarkten en we zijn natuurlijk met de bikkels langs een aantal basisscholen gegaan”, vertelt Joep. “We merkten al snel dat we een werkend concept in handen hadden: leerlingen uit groep vijf van een Amsterdamse basisschool werden helemaal gek toen ze de Bikkels zagen. Ze wilden er niet één, niet twee, nee, ze wilden het liefste alle drie de shakers. In een Duitse supermarkt zag ik met plezier toe hoe het kroost eigenhandig een bikkel stiekem in het winkelwagentje van moeders legde. Dat was geweldig, het werkte!”



Via telersvereniging Fossa Eugenia is het concept uiteindelijk voorgelegd bij een aantal grote retailers. “Die reageerden allemaal enthousiast, maar helaas was er niet direct de ruimte voor een dergelijk idee. Anderzijds waren er afnemers die het niet aandurfden om voor de zoveelste keer een figuur aan een product te koppelen. “We zijn natuurlijk ook niet de eerste die met een kleurrijke verpakking en een figuur op de proppen komt. De Duitse retailer Kaiser’s Tengelmann zag echter wel heil in het concept en ontving de Bikkels met open armen. Sinds enkele weken worden er zo’n 600 Kaiser-winkels beleverd met die nieuwe superhelden en voor de Nederlandse distributie heeft Fossa Eugenia Van Gelder aangesteld. De bikkels worden erg positief ontvangen in de markt en het ziet er naar uit dat we de productie op moeten schroeven om aan de vraag te kunnen voldoen.”



Om de Bikkels heen hangt een doordacht concept. Joep Raemakers heeft niets aan het toeval over gelaten. “Er is een website de lucht in gegaan waarop verhalen over de Bikkels te vinden zijn”, vertelt hij. “Dat komt allemaal uit de pen van een kinderboekenschrijfster. Het eten van groenten staat centraal in de verhaaltjes. De Bikkels krijgen superkrachten doordat ze supergroenten eten.” Momenteel zijn er drie Bikkel-karakters verkrijgbaar die allemaal hun eigen typerende eigenschap hebben: Pling is slim, Woesj is snel en Forz is sterk. In de toekomst kunnen deze Bikkels nog meer vriendjes erbij krijgen. Ook daar is allemaal aan gedacht. Tevens zijn er Bikkel-games op de website te vinden én er staat een berg merchandise in de vorm van rugzakjes en petjes klaar. Joep benadrukt wel dat men voorzichtig is met de lancering van de aankleding rondom het concept. “Hoe groot de hype ook wordt, het mag niet de overhand gaan krijgen, het eten van gezonde bikkelgroenten zal ten alle tijden centraal blijven staan!”

Voor meer informatie:
Fossa Eugenia
www.fossaeugenia.nl
www.wijzijnbikkels.nl