Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
winnaar bekend op 25 oktober

Genomineerden Food Valley Award 2012 bekend

De Scoutbox van Cropwatch voor een efficiëntere aanpak van plagen in de kas. Solynta’s hybrideveredeling voor aardappels, die de aardappelveredeling ingrijpend verandert. Vruchtensappen met de eigenschappen van vers en toch drie weken houdbaar, geproduceerd door Hoogesteger. Deze initiatieven zijn door de vakjury genomineerd voor de Food Valley Award 2012. Ze scoorden het hoogst op de belangrijkste criteria: innovativiteit, economische haalbaarheid en samenwerking. Tijdens de Food Valley Expo op 25 oktober wordt bekend gemaakt wie van deze drie genomineerden de winnaar wordt van de Food Valley Award 2012.

Scoutbox maakt de beheersing van insectenplagen efficiënter

De moderne glastuinder beschermt zijn groente, fruit en bloemen tegen insectenplagen door middel van geïntegreerde gewasbescherming. Dat betekent biologisch beschermen als het kan en chemisch als het moet. Om te weten wanneer welk middel, methode of natuurlijke vijand in welke hoeveelheid en op welke plek nodig is, inventariseren dagelijks honderden scouts de aanwezige insecten in de kassen. Als het aan Cropwatch ligt, behoort dit tijdrovende en specialistische werk tot het verleden. Hun innovatie, de draagbare, semiautomatische Scoutbox, maakt foto’s van de vangplaten voor insecten en stuurt die door naar de centrale server van Cropwatch. Vervolgens identificeert en telt een softwareprogramma de aanwezige insecten. Dankzij een code op de vangplaat wordt de telling automatisch gekoppeld aan een bepaalde plaats in de kas, zodat klanten in de online rapportages op een plattegrond de plagendruk zien. Op dit moment is software beschikbaar voor het herkennen van witte vlieg, trips en Macrolophus. Voor een tiental andere plaaginsecten wordt deze nog ontwikkeld. Het systeem is eenvoudig in te passen in bestaande automatiseringssystemen in de tuinbouw. “De Scoutbox is pas sinds begin 2012 op de markt. Wij zijn vereerd met de nominatie”, aldus Joke de Jong, Managing Director van Cropwatch.

Aardappelveredeling in een stroomversnelling

Aardappelen zijn, na rijst en tarwe, het belangrijkste voedselgewas ter wereld. Ze zijn significant efficiënter in het gebruik van water en voedingsstoffen uit de bodem. Wie aardappelen eet, krijgt naast koolhydraten ook veel vezels, kalium en vitamine C binnen. Gezien de genetische variatie in wilde rassen zijn er genoeg mogelijkheden voor verbetering. Denk hierbij aan rassen met een hogere opbrengst, resistentie tegen bijvoorbeeld de ziekte Phytophthora of optimalisatie van de eigenschappen die voor de verwerkende sector van belang zijn. De bestaande methode voor aardappelveredeling is echter weinig efficiënt: het kweken van een ras duurt vijf tot tien jaar. Met een eigenschap uit een wilde soort zelfs tot 50 jaar. De gepatenteerde hybridemethode van Solynta brengt daar verandering in. Dankzij het gebruik van homozygote diploïde inteeltlijnen wordt het mogelijk om sneller en gemakkelijker gewenste eigenschappen in te kruisen en ongewenste eigenschappen te elimineren. Binnen twee jaar kunnen nieuwe eigenschappen aan een bestaand ras toegevoegd worden. Nieuw aan deze methode is ook het gebruik van zaad als uitgangsmateriaal in plaats van knollen, waardoor vermeerdering sneller en goedkoper wordt. “Wij hebben laten zien dat hybrideveredeling, die al jaren wordt toegepast bij tomaten en paprika’s, ook werkt voor aardappelen. We verwachten in 2015 een commerciële hybride op de markt te brengen”, vertelt Pim Lindhout, hoofd Research & Development bij Solynta.

Houdbare vruchtensappen als vers geperst

Twee stuks fruit per dag. Dat is het advies van het Voedingscentrum. In de praktijk vinden veel consumenten het kopen, bewaren en klaar maken van fruit te ingewikkeld. Ze hebben daarentegen wel belangstelling voor ‘gemaksfruit’, bijvoorbeeld in de vorm van dagverse vruchtensappen en smoothies of dranken uit concentraten. Beide productgroepen hebben een nadeel: de dagverse sappen zijn beperkt houdbaar, de dranken zijn dubbel gepasteuriseerd en daardoor qua smaak en kwaliteit niet met vers vergelijkbaar. Hoogesteger, producent van vers geperste vruchtensappen en smoothies, biedt nu een alternatief concept: vruchtensappen met de smaak, kleur, geur en voedingswaarden van ‘vers geperst’, die 21 dagen houdbaar zijn. Dit is het resultaat van de Fresh Micro Pulse-behandeling, een technologie die speciaal voor Hoogesteger is ontwikkeld. Deze vinding biedt nog meer voordelen: de kosten voor afboekingen worden lager en er wordt minder voedsel verspild. Bovendien zorgt de langere houdbaarheid voor meer flexibiliteit in het logistieke traject, waardoor de sappen beschikbaar komen voor klanten in nieuwe afzetgebieden. Hoogesteger werkt samen met een Braziliaanse sappenproducent om de verwerking van fruit in versketens verder te ontwikkelen. “We zijn blij verrast en zien de nominatie als mooie kans om onze producten verder op de wereldkaart te zetten”, aldus Karien Jeekel-van Acker, marketing manager bij Hoogesteger.

Food Valley Award

De Food Valley Award 2012 wordt uitgereikt tijdens Food Valley Expo op 25 oktober in Congrescentrum Papendal in Arnhem. Met de uitreiking van de Food Valley Award bekroont de stichting Food Valley het meest innovatieve initiatief op voedings(gerelateerd) gebied. In de jury van de Food Valley Award 2012 hebben zitting: J. Maat, Algemeen directeur Topinstituut Food and Nutrition (juryvoorzitter), A. Mensink, Director International Relations & Projects stichting Food Valley, J. Nelissen, Directeur Newtricious B.V., H. Verhagen, Hoofd Centrum voor Voeding en Gezondheid RIVM, H. de Vries, Directielid Waterschap Hollandse Delta en G. van Oord, Directeur IXL Netherlands B.V. Meer informatie over de genomineerden en de Food Valley Award is te vinden op www.foodvalleyaward.nl
Publicatiedatum: