


Abonneren
Vacatures
- Leidinggevende snijderij
- Fruitteler / gewasverzorger boomkwekerij
- Teeltspecialist
- Accountmanager
- Ervaring in Mexicaanse tuinbouw
- Agrarisch medewerker - Veredeling
- Logistiek Medewerker Groenten en Fruit
- Teler - Teeltspecialist - Hoofd Teelt - Head Grower
- Teamleider Productie
- Productiemedewerker
Top 5 - gisteren
- Grootste Britse tomatenteler gaat uitbreiden na overname
- Tomatengiganten en buren bouwen tegelijk kas
- LED-proef in komkommer die ook niet-komkommertelers ‘met eigen ogen moeten zien’
- Crisisupdate: Harde wind goed voor negatieve stroomprijzen en stabiele gasprijs
- Voormalige Levarht-kassen Nieuw-Zeeland verkocht
Top 5 - afgelopen week
Top 5 - afgelopen maand
- Crisisupdate: 'Gratis' elektriciteit en piek in gasprijs
- Van het gas af met waterstof-wkk
- Machine- en wagenpark loonbedrijven ondergaat metamorfose na fusie
- 'Zonnepanelenkasdek’ als carport of overkapping fruitbomen: “Inschuiven en dichtklappen”
- "In het begin geloofde niemand dat we in staat waren om zo'n groot project vanuit het niets op te starten"
Weer
Paniekerige energieprijsbewegingen door wisselende weerberichten
Lange termijn reageerde gedempt. In de dagen daarna startte een correctie omlaag, maar die gaat veel minder snel. Handelaren blijven voorzichtig want er zit veel onzekerheid in de weersvoorspellingen.
De spotprijzen elektra daalden, zoals verwacht, door het mildere weer met meer wind. In de onbalans zat daardoor ook meer beweging. Door problemen met centrales (Amer en Maasvlakte) riep Tennet een aantal malen noodvermogen af.
Korte termijn
Tegen de verwachting in stegen de korte termijn gasprijzen vorige week door. Handelaren reageerden paniekerig op een aangepast weerbericht. Die melden vanaf begin week 50 meer kou met winterse buien Ook het doorbreken van de grens van 21 euro/MWh leidde op maandag 4 december tot onrust en extra koopacties. In de dagen daarna gingen de prijzen weer langzaam omlaag.
De APX-prijzen daalden de afgelopen week. Milder weer met meer wind zorgde voor minder vraag ook vanuit de landen om ons heen. De gemiddelde peakprijs APX lag rond de 50 euro/MWh en offpeak rond de 40 euro/MWh.
De onbalansprijzen waren wel onrustiger door de wind en uitval van centrales.
De WKK dagsparkspread daalde terug naar het 'normale' niveau van 15-20 euro/MWh door de lagere APX- en gestegen TTF-daggasprijzen. De WKK-sparkspread voor kwartaal 1 2018 bewoog rond de 24 euro/MWh door de gelijkgerichte bewegingen van de kwartaalprijzen TTF-gas en OTC-elektra.
Lange termijn
De langetermijnprijzen liepen gedempt mee met de korte termijn. Voor de verre jaren 2019 en 2020 daalden de prijzen per saldo zelfs licht, door de lagere olieprijs (-1,5 dollar/vat), een op en neer bewegende steenkoolprijs (rond 86 dollar/ton) en lagere CO2-emissierechten (onder de 7,5 euro/ton).
De WKK sparkspread 2018 steeg 0,5 euro naar 20,5 euro/MWh door verschil in beweging tussen de TTF-gas- en OTC-elektraprijs 2018. Bij de centrales steeg de cleansparkspread van gascentrales om dezelfde reden naar 8,2 euro/MWh. De darkspread van kolencentrales ging met de steenkoolprijs op en neer, rond de 11 euro/MWh.
Visie
De marktverwachting voor kortetermijngas wordt door AgroEnergy gewijzigd van dalend naar onzeker. Gewijzigde weerberichten zorgden deze week voor verrassing en stijging. Het weer blijft de komende weken de bepalende factor. De Groningse productie zit tegen haar productiemaximum en alle beschikbare capaciteit aan kwaliteitsconversie is in gebruik. Dat laatste is nodig om geïmporteerd, hoogcalorisch gas om te zetten naar laagcalorisch gas, geschikt voor binnenlandse levering. Elk bericht, bijvoorbeeld vroege winterkou of juist milder weer, leidt tot prijsbewegingen.
Voor APX- en onbalansprijzen wijzigen ze de marktverwachting van dalend naar stabiel. Tot eind week 49 blijft het milder weer met af en toe veel wind. Daarna wordt het kouder. De beschikbare centrale capaciteit bepaalt mede de richting van de prijsontwikkeling. In Frankrijk verdwijnt de onrust over de kerncentrales naar de achtergrond. Er komen er steeds meer in bedrijf, ook de drie reactoren van Tricastin, die in september opeens uit moesten. Dat was het begin van nieuwe veiligheidscontroles en de onrust. De weekforwards voor de komende weken liggen rond de 50-51 euro/MWh.
Voor de lange termijnprijzen OTC-elektra en TTF-gas handhaven ze de marktverwachting op stabiel. De hectiek op de korte termijn werkt slechts gedempt door. Het spannendste blijft de steenkoolprijsontwikkeling. Die steeg begin deze week even boven de 86 dollar/ton, maar zakte er daarna weer onder. Ondanks milieumaatregelen blijft de Aziatische vraag hoog (van China, maar ook van Japan en Zuid-Korea) en regenval bedreigt de productie in die regio (Australië en Indonesië).
Voor meer informatie:
AgroEnergy
Elektronicaweg 41
2628 XG Delft
T 088 - 895 45 45
F 088 - 895 45 50
info@agro-energy.nl
www.agro-energy.nl
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2020-04-29 Groothandel Gebrs van Aarle krijgt Nederlandse primeur Tasty Tom Mini
- 2020-04-10 Spaanse paprikaproductie blijft groeien
- 2020-03-13 Schouten maakt zich sterk om cosmetische eisen aan groenten en fruit te laten vallen
- 2020-01-09 Nederlandse exportomzet groenten en fruit stijgt naar €11,9 miljard
- 2018-09-24 Elektrolysewatersysteem om planten gezond te maken en ziekten te voorkomen
- 2018-09-17 Partnerschap bedrijven en universiteit helpt Mexicaanse glastuinbouw
- 2018-09-17 Waterkoeling en waterdichtheid in LED-armaturen
- 2018-09-17 "Verticale teeltproductie: gemakkelijk in constructie en transport "
- 2018-09-14 "Diffuus glas is de investering zeker waard"
- 2018-09-14 Voortzetting kennisontwikkeling LED belichting in tomaat
- 2018-09-14 Steppend door de kas
- 2018-09-14 "Waterzuivering onmisbaar bij oplopend natriumgehalte"
- 2018-09-13 Voorkomen emissie tijdens teeltwisseling substraatteelt
- 2018-09-13 Toelating klaarmaken voor publicatie in ECHA-biocidendatabank
- 2018-09-13 "Werknemers huisvesten in de buurt, dát is belangrijk"
- 2018-09-13 Nauwelijks Poolse champignons te verkrijgen
- 2018-09-13 Gebruiksvoorschriften aangepast aan EU-verbod buitengebruik neonicotinoïden
- 2018-09-13 Hoe zilver-gestabiliseerde waterstofperoxide micro-organismen bestrijdt
- 2018-09-12 "Na dramatische tomatenmarkt deze zomer is deze prijsstijging ook ongezond"
- 2018-09-12 Tomaten in nieuwbouw weer verzekerd van genoeg licht