TNO wil voedselbederf voorkomen met behulp van plantenstoffen
De trend naar gezond, duurzaam en 'schoon' voedsel creëert nieuwe uitdagingen voor voedselproducenten, zoals het vervangen van chemische conserveringsmiddelen door natuurlijke oplossingen. Als onderdeel van een groot internationaal consortium zal TNO plantenextracten testen uit de Extractenbibliotheek op hun vermogen de groei van schimmels af te remmen die voedselbederf veroorzaken. De Extractenbibliotheek bevat een schat aan plantenstoffen, die gebruikt kunnen worden door bedrijven in bijv. de cosmetische, agrochemische, geneesmiddelen- en voedselindustrie om nieuwe producten te ontdekken en ontwikkelen.
"Consumenten willen steeds meer natuurlijk en gezond voedsel, geproduceerd op een duurzame manier en voorzien van een 'clean label'. Dat creëert nieuwe uitdagingen voor het beperken van de groei van micro-organismen die voedselbederf veroorzaken," zegt Jasper Kieboom, projectmanager van de expertisegroep 'Microbiology and Systems Biology' (MSB) van TNO. "Met name voedselbederf veroorzaakt door schimmels is vooralsnog een groot onopgelost probleem. Veel voedsel wordt hierdoor verspild. TNO draagt bij aan een internationale venture met vijf industriële partners. Zij hebben als doel natuurlijke oplossingen te vinden om schimmelgroei in voedselproducten te voorkomen en/of te beperken."
Wereldwijde interesse in Extractenbibliotheek
Na het Italiaanse bedrijf Valagro is TNO de tweede gebruiker van de bibliotheek. De bibliotheek bevat extracten van een grote biodiversiteit aan gewassen. Deze plantenextracten bevatten samen honderdduizenden verschillende plantenstoffen. De bibliotheek biedt nieuwe kansen aan organisaties in de land- en tuinbouw. Zo kunnen ze bijvoorbeeld samenwerken op het gebied van productontwikkeling met bedrijven die belangrijke bioactieve stoffen ontdekken in de Extractenbibliotheek. Het Kenniscentrum Plantenstoffen is momenteel in gesprek met verschillende internationale bedrijven die gebruik willen maken van de bibliotheek om natuurlijke ingrediënten voor hun producten te vinden.
Kansen
"Wij zijn verheugd dat TNO de extractenbibliotheek gaat screenen op zoek naar schone bronnen voor conserveringsmiddelen," zegt Jan Pen, manager van de Extractenbibliotheek. "Samen met TNO en industriële partners zitten alle onderdelen op de juiste plaats voor productontwikkeling: onderzoek, ontdekking, plantaardige productie en commerciële toepassing."
"Plantenstoffen bieden duidelijke nieuwe kansen voor de voedselindustrie," voegt Dr. Leon Mur, algemeen directeur van het Kenniscentrum Plantenstoffen, toe. "Om die reden hechten we veel waarde aan de samenwerking met TNO."
Voor meer informatie:
plantenstoffen.nl/en