Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Devaluatie Egyptisch pond bevordert export

De Egyptische regering heeft een devaluatie van de lokale munteenheid geïmplementeerd. De koers van het Egyptische pond daalde 48% ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Met deze maatregel hoopt de regering het land uit de huidige financiële crisis te helpen. Egyptische exporteurs zijn positief over de devaluatie.

"Het is een agressieve maatregel maar wel een noodzakelijke. Het wordt tijd dat onze economie op eigen benen leert staan. Het eerste halfjaar zal niet gemakkelijk worden maar de resultaten zullen er niet om liegen," vertelt Ahmed Sarhan van het Egyptische exportbedrijf Fruttella.

Volgens Sarhan schommelen de exportprijzen momenteel nogal als gevolg van de zwevende koers van het Egyptische pond. De wisselkoers ten opzichte van de dollar varieert sterk en ligt tussen de 15.0 en 15.8 punten, afhankelijk van vraag en aanbod. Sarhan verwacht echter dat deze situatie zich in de loop der tijd zal stabiliseren.

"Deze periode zal voor iedereen zwaar worden. Als we een prijs van 15 pond overeenkomen, is het denkbaar dat we effectief maar 14 pond verdienen. We zullen dus verliezen moeten incalculeren maar we zijn graag bereid aan dit plan mee te werken. Uiteindelijk zullen we er allemaal beter van worden," vertelt Sarhan.



Ondernemers zoals Sarhan verwachten dat Egypte voordeel zal hebben van de groeiende export ten koste van een vermindering van de import. Terwijl veel importbedrijven momenteel over zouden willen schakelen naar de export, beschikken de meeste van hen niet over de financiële middelen om in een dergelijke verandering te investeren. Volgens Sarhan is slechts 20% tot 30% van alle bestaande importbedrijven in staat om zo'n omschakeling door te voeren.

Naast de devaluatie heeft de Centrale Bank van Egypte ook de rente verhoogd om burgers aan te moedigen hun spaargeld voor een langere periode vast te zetten. Iedereen die bereid is om zijn spaargeld voor twee tot drie jaar vast te zetten, kan rekenen op een rentetarief van 20%. De keerzijde hiervan is dat ook leningen duurder worden, wat mogelijke een remmende werking zal hebben op zowel lokale als buitenlandse investeringen.

"Het huidige rentebeleid is een tweesnijdend zwaard. Ik verwacht niet dat de banken dit beleid lang vol zullen houden maar zij zoeken naar een manier om mensen ertoe te bewegen hun dollars voor Egyptische ponden te wisselen," vervolgt Sarhan.




Het inkomstenbeleid van de Egyptische regering is niet echt op belastingen gebaseerd maar eerder op subsidies. Om de huidige veranderingen in de economie te financieren, heeft de regering de subsidie op brandstof opgeheven en meer subsidies toegekend aan de minima, in de vorm van uitkeringen. Sarhan denkt echter dat de armen in Egypte, zeker op de korte termijn, zullen lijden onder de gevolgen. "Het is als een pijnlijke operatie, waarvan het herstel enige tijd kost," aldus Sarhan.

Sherrif El Naggary, van Fresh Fruit Company, is het met hem eens. "Hoewel de import nadeel zal ondervinden van de hogere prijzen, zal deze stap de exportsector zeer zeker vooruit helpen. De citrusexport start in december. De enige factor waar we rekening mee moeten houden is de prijzen die we vast gaan leggen. De koers van het Egyptische pond kan gedurende het seizoen aanzienlijk fluctueren. Onze klanten in Europa en Rusland bestellen per zending, wat betekent dat zij tegen het einde van het seizoen een vooraf overeengekomen prijs betalen. We kunnen niet voorzien wat de wisselkoers zal zijn in mei of juni. Als deze zakt, dan zullen exporteurs grote verliezen lijden maar als de dollar stijgt, dan is er niets aan de hand.

Over het algemeen kan de devaluatie als een gunstige ontwikkeling voor de exportsector beschouwd worden. El Naggary legt uit dat een lage wisselkoers tot lagere prijzen leidt en dit is aantrekkelijk voor buitenlandse klanten. Bovendien trekt dit ook buitenlandse investeerders aan.

"Concurrerende prijzen en het aantrekken van buitenlandse investeringen is een goede manier om de economie te versterken. De vraag uit het buitenland zal toenemen, hoewel we natuurlijk wel aan de seizoenen gebonden zijn."

Hoewel El Naggary vertelt vanuit persoonlijk oogpunt de rentetarieven van de Centrale Bank zeer aantrekkelijk te vinden, geeft hij toe dat deze ook nadelen voor de handel met zich meebrengen.

"Lenen zal duurder worden. We verwachten echter dat binnen drie tot zes maanden de rentetarieven weer zullen dalen, zodra banken over voldoende financiële middelen beschikken. De lening van het IMF zal onze economie eveneens uit het dal helpen. We moeten alleen geduld hebben om te zien hoe dit alles uitpakt," aldus El Naggary.

Voor meer informatie:
Ahmed Sarhan
Fruttella
tel 00202-330-439-27
Email: [email protected]
www.fruttella.com

Sherif El Naggary
Fresh Fruit Co. Egypt Ltd.
Email: [email protected]
www.ffc-egypt.com

Auteurs: Peter Duivenvoorde / Yzza Ibrahim
Publicatiedatum: