'Vochtbalans was eyeopener'
Een eyeopener vond ik de informatie over de vochtbalans tussen aanvoer en afvoer. Die is belangrijker voor het gewas dan de vochtigheid zelf. Als de balans in orde is, kan een plant bij een hoge vochtigheid nog goed verdampen. Hetzelfde geldt voor de energiebalans. Een hoge temperatuur in de kas is geen probleem wanneer er naast veel aanvoer door de zon ook voldoende afvoer door de ramen plaatsvindt.
Als je op de computer ziet dat de temperatuur in de kas 26°C is en de vochtigheid 85%, dan lijkt dat op het eerste gezicht te warm en te vochtig, waardoor het gewas onvoldoende zal verdampen. Maar dat hoeft niet zo te zijn als de balans goed is. In dat geval zal het gewas door te verdampen zelf voor koeling zorgen en gaat de warme vochtige lucht het raam uit. Met veel vocht en warmte aan- en afvoer zal het gewas goed groeien. Hoe het zit met de balans zie ik op de computer door naast temperatuur en vochtigheid ook te kijken naar andere metingen zoals watergift en planttemperatuurmeter, uitstraling en dauwpunttemperatuur.
In het verleden koos ik er meestal voor om de minimumbuis te verhogen, wanneer het te vochtig werd. Nu kies ik ervoor om de ramen verder te openen. Bij de studiegroep heb ik geleerd dat het effect van het openen van de ramen, oftewel het spelen met buitenlucht veel groter is dan het verhogen van de minimum buis. En het zorgt ook voor energiebesparing.
Al met al leer ik op de studiegroep beter na te denken om een beoogt effect te bereiken. Net zoals je bij nader inzien misschien beter op de fiets van A naar B kunt gaan dan met de auto, terwijl je op het eerste gezicht zou denken dat je er met de auto veel sneller bent."
Bron: Energiek2020