Dé website voor de Nederlandse groententeelt



Mededelingen

Vacaturesmeer »

Laatste reactiesmeer »

Top-5 gisteren

Top-5 afgelopen week

Top-5 afgelopen maand

Euribor

Weer & verkeer




Handelsoverschot tuinbouwproducten 299 miljoen euro
Belgisch handelsoverschot in 2008 met 5,5 procent toegenomen

Anders dan de tendens in de buitenlandse handel, nam het Belgisch handelsoverschot van landbouwproducten toe met 5,5 procent. In 2008 werd voor 34,1 miljard euro aan landbouwproducten uitgevoerd, terwijl de invoer 30,6 miljard euro bedroeg. Zowel de waarde van in- als die van uitvoer liggen nagenoeg 4 miljard euro hoger dan in 2007. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Beleidsdomein Landbouw en Visserij.

De in- en uitvoer van landbouwproducten neemt respectievelijk 9,6 en 10,6 procent in van de totale Belgische handel, wat wijst op het niet te onderschatten belang van de agrarische sector voor de Belgische export. Uit cijfers van de Nationale Bank van België blijkt dat Vlaanderen verantwoordelijk is voor 82 procent van de nationale invoer en 83 procent van de Belgische uitvoer van landbouwproducten.

De EU-lidstaten en dan vooral de buurlanden zijn van groot belang voor de Belgische landbouwhandel. 73 procent van de ingevoerde producten komt uit de EU en 84 procent van de uitvoer gaat naar een EU-lidstaat. Bijna 62 procent van de landbouwinvoer komt uit Nederland, Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Dat vijftal is met 67 procent ook de grootste afzetmarkt voor Belgische landbouwproducten.

Het Verenigd Koninkrijk en Duitsland dragen het meest bij tot het Belgische handelsoverschot voor landbouwproducten, met een positief saldo van respectievelijk 2 en 1,6 miljard euro. Een handelstekort heeft België in de EU enkel met Nederland (- 613 miljoen euro) en, in mindere mate, met Litouwen (- 37 miljoen euro).

Het handelsoverschot bij tuinbouwproducten (299 miljoen euro) is grotendeels te danken aan de uitvoer naar hoofdzakelijk EU-landen van diepvriesgroenten, fruitsappen, verse peren en tomaten. Zuiderse vruchten worden op grote schaal ingevoerd uit landen buiten de EU.

België heeft het vierde grootste handelsoverschot van alle EU-lidstaten. Enkel Nederland, Frankrijk en Denemarken doen beter. België neemt 7,7 procent van de landbouwinvoer en 9 procent van de landbouwuitvoer van de EU voor zijn rekening. Het staat daarmee op de zesde, respectievelijk vierde plaats. De hoge cijfers wijzen erop dat ons land bij uitstek een open economie heeft die leeft van in- en uitvoer en doorvoer van producten. De havens spelen hierin een belangrijke rol.

Bron: VILT

Publicatiedatum: 21-7-2010

 



 

Plaats een reactie:

Naam: *
Woonplaats: *
Email: *
  E-mail weergeven
Bericht: *

 

 

Ander nieuws uit deze sector:

8-9-2010 Marktbeeld Azië
8-9-2010 ZON introduceert snoepmaatjes
8-9-2010 Tomateninvoer EU sinds 2004 verdubbeld
8-9-2010 Proef met goedkopere groenten en fruit voor Zwitserse minima succesvol
7-9-2010 Nunhems' Intense-tomaat een succes in Australië
7-9-2010 "Hoge tomatenprijzen voor de tijd van het jaar"
7-9-2010 Ieren geven champignons Brits karakter
7-9-2010 Italiaanse export van groenten en fruit blijft toenemen
6-9-2010 "Consumenten komen speciaal voor onze tomaat"
6-9-2010 Record EK-pompoenschieten verbroken
6-9-2010 Middenmeer noteert eerste B-peen op €7
6-9-2010 Egyptische export groenten naar EU kan meer dan 50% stijgen
6-9-2010 Minder Hollandse aubergines geëxporteerd in eerste helft 2010
3-9-2010 Oekraïne wil 40.000 ton groenten en meloenen exporteren
3-9-2010 VS: import groente en fruit stijgt harder
2-9-2010 Prijs paprika's loopt op
1-9-2010 Heffingsplicht voor aankoop product van dochter
31-8-2010 "Turken in Berlijn hebben geen andere economische functie dan het verkopen van groente en fruit"
31-8-2010 Weersomstandigheden zorgen voor goede vraag naar spruiten
31-8-2010 Cubanen mogen weer legaal zelfgeteelde groenten en fruit verkopen